2019'da konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılacak?

Bu sabah 3 Ocak itibariyle geçerli olacak konut kira artışı oranları hesaplaması için enflasyon rakamları beklenirken, kafa karışıklığına neden olan kira artışları nasıl yapılacak? Konutta kira zammı uyglayacaklar hangi metoda göre kira kontratına artışı yansıtacak?

Yeni yıl 2019'da yıl boyunca on iki aya sürecek kira artış oranı hesaplamasını yaparken Yİ-ÜFE oranlarını mı, TÜFE oranlarını mı kullanacak? İşte ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiren haberin ayrıntıları. Konutta kira artışı Yİ-ÜFE'ye göre yapılıyor. Enflasyonun iki haneli rakamlara ulaşmasından sonra son iki yıldır yüzde 24'lere çıkan Yİ-ÜFE oranından dolayı zorlanan kiracıları korumak amacıyla Eylül ayında Orta Vadeli Plan içinde kira artışının TÜFE'ye göre yapılması kararı alınmıştı.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)'ne göre yüzde 10 cıvarında daha düşük bir oranda aylık olarak çıkıyor. Bu da kiracılar için yüzde 10 daha düşük kira artışı yapmak anlamına geliyor. 2019'a girerken kira artışının TÜFE'ye göre hesaplanması için resmi olarak henüz bir düzenleme yapılmadı.Kiracı için büyük avantaj sağlayacak TÜFE artış oranının kullanılması için Borçlar Kanunu'nda düzenlenme yapılması gerekiyor.
Resim